Balmar 97EHD Series Alternator 190A, 24V, Saddle Mount [97EHD-190-24-IG]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 3 left
MPN: 97EHD-190-24-IG
SKU
CWR-93793
97EHD Series Alternator 190A, 24V, Saddle Mount
Alternator, 97EHD Series, 190A, 24V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, Deep Dual Vee Pulley*, Isolated Ground
4″ J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Specifications:
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual Foot 4"
UPC:
Special Order Unit, Timing TBD, Drop ship fees billed separately
97EHD Series Alternator 190A, 24V, Saddle MountAlternator, 97EHD Series, 190A, 24V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, Deep Dual Vee Pulley*, Isolated Ground4″ J-180-Style Mounting;  Typical fo...
Specifications:
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual Foot 4"
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual Foot 4"
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual Foot 4"
More Information
SKU CWR-93793
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar 97EHD Series Alternator 190A, 24V, Saddle Mount [97EHD-190-24-IG]