Balmar Alternator 100 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley w/Isolated Ground [60-100-J10]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
Out of stock
only 0 left
MPN: 60-100-J10
SKU
CWR-97444
Alternator 100 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 60 Series, 100A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-100-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 100A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 9"W x 10"L WT: 12.7 lbs
  • UPC: 676205500661
Brochure (pdf)
UPC: 676205500661
Notify when back in stock
Alternator 100 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley with Isolated GroundAlternator, 60 Series, 100A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground Hitachi...
Replaces: 60-100-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 100A
  • Voltage: 12v
Brochure (pdf)
  • Amperage: 100A
  • Amperage: 100A
More Information
SKU CWR-97444
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator 100 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley w/Isolated Ground [60-100-J10]