Balmar Alternator 120 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Isolated Ground [60-120-J10]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 3 left
MPN: 60-120-J10
SKU
CWR-90196
Alternator 120 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Isolated Ground
Alternator, 60 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
Brochure (pdf)
UPC:
Special Order Unit, Timing TBD, Drop ship fees billed separately
Alternator 120 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Isolated GroundAlternator, 60 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground Hitachi-Styl...
Replaces: 60-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
Brochure (pdf)
  • Amperage: 120A
  • Amperage: 120A
More Information
SKU CWR-90196
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator 120 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Isolated Ground [60-120-J10]