Balmar Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle Dual Pulley w/Isolated Ground [604-120-DV]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 3 left
MPN: 604-120-DV
SKU
CWR-97451
Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle Dual Pulley with Isolated Ground
Alternator, 604 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, Deep Dual Vee Pulley, Isolated Ground 4" J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Replaces: 604-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 9"W x 10"L WT: 13.65 lbs
  • UPC: 676205131117
Brochure (pdf)
UPC: 676205131117
Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle Dual Pulley with Isolated GroundAlternator, 604 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, Deep Dual Vee Pulley, Isolated Ground 4" J-180-Style Mounti...
Replaces: 604-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
Brochure (pdf)
  • Amperage: 120A
  • Amperage: 120A
More Information
SKU CWR-97451
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle Dual Pulley w/Isolated Ground [604-120-DV]