Balmar Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-120-K6]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 3 left
MPN: 604-120-K6
SKU
CWR-97453
Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 604 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground 4" J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Replaces: 604-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 9"W x 10"L WT: 13.35 lbs
  • UPC: 676205750615
Brochure (pdf)
UPC: 676205750615
Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley with Isolated GroundAlternator, 604 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground 4" J-180-Style Mounting...
Replaces: 604-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
Brochure (pdf)
  • Amperage: 120A
  • Amperage: 120A
More Information
SKU CWR-97453
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-120-K6]