Balmar Alternator 250 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 Pulley [XT-SF-250-K6]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 3 left
MPN: XT-SF-250-K6
SKU
CWR-93359
Alternator 250 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 Pulley
Alternator, XT Series, 250A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground
1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines
2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Specifications:
  • Box Dimensions: 8"H x 9"W x 10"L WT: 16.95 lbs
  • UPC: 676205502368
Brochure (pdf)
UPC: 676205502368
Special Order Unit, Timing TBD, Drop ship fees billed separately
Alternator 250 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount K6 PulleyAlternator, XT Series, 250A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground1" Motorola-Style Mounting;  ...
Specifications:
Brochure (pdf)