Balmar Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator Temp Sensor [XT-CR-250-K6-KIT]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 2 left
MPN: XT-CR-250-K6-KIT
SKU
CWR-97479
Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: XT-CR-250-K6 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors & Mounting Hardware
XT Series Alternator: 250A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground
4" J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Specifications:
  • Amperage: 250A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 11"H x 11"W x 14"L WT: 21 lbs
  • UPC: 676205503518
Brochure (pdf)
UPC: 676205503518
Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator & Temp SensorKit Includes: XT-CR-250-K6 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors & Mounting HardwareXT Series Alt...
Specifications:
  • Amperage: 250A
  • Voltage: 12v
Brochure (pdf)
  • Amperage: 250A
  • Amperage: 250A
More Information
SKU CWR-97479
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley Regulator Temp Sensor [XT-CR-250-K6-KIT]