Balmar Alternator 3.15" Dual Foot Saddle K6 Serpentine Pulley - 170A - 12V [XT-DF-170-K6]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 2 left
MPN: XT-DF-170-K6
SKU
CWR-74948
Alternator 3.15" Dual Foot Saddle K6 Serpentine Pulley - 170A - 12V
Features:
  • 3.15" Dual Foot Saddle
  • K6 Serpentine Pulley
  • 170A
  • 12V
Specifications:
  • Voltage: 12v
  • Amperage: 170A
  • Box Dimensions: 9"H x 10"W x 10"L WT: 14.5 lbs
  • UPC: 676205500791
Brochure (pdf)
UPC: 676205500791
Alternator 3.15" Dual Foot Saddle K6 Serpentine Pulley - 170A - 12VBalmar offers a wide range of alternator power upgrades designed specifically for marine industry applications. Balmar installs high ...
Features:
  • 3.15" Dual Foot Saddle
  • K6 Serpentine Pulley
  • 170A
  • 12V
Specifications:
  • Voltage: 12v
  • Amperage: 170A
Brochure (pdf)
  • 3.15" Dual Foot Saddle
  • 170A
  • 12V
  • Amperage: 170A
  • 3.15" Dual Foot Saddle
  • 170A
  • 12V
  • Amperage: 170A
More Information
SKU CWR-74948
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator 3.15" Dual Foot Saddle K6 Serpentine Pulley - 170A - 12V [XT-DF-170-K6]