Balmar Alternator - 90 AMP - 24V - 3.15" Dual Foot Mount [XT-DF-24-90-DV]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 3 left
MPN: XT-DF-24-90-DV
SKU
CWR-104815
Alternator - 90 AMP - 24V - 3.15" Dual Foot Mount
Specifications:
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual foot - 3.15"
  • Pulley: Dual Vee
  • Replaces: 60-24-70-DV
Specifications:
  • Amperage: 90A
  • Voltage: 24v
Quick Guide (pdf)
UPC:
Alternator - 90 AMP - 24V - 3.15" Dual Foot MountThe XT-Series Alternator family features a state-of-the-art, braided wire stator design to generate exceptional output in the smallest possible area. T...
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual foot - 3.15"
  • Pulley: Dual Vee
  • Replaces: 60-24-70-DV
  • Amperage: 90A
  • Voltage: 24v
Quick Guide (pdf)
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual foot - 3.15"
  • Amperage: 90A
  • Volts: 24V
  • Amps: 90A
  • Mount: Dual foot - 3.15"
  • Amperage: 90A
More Information
SKU CWR-104815
Brands Balmar
Write Your Own Review
You're reviewing:Balmar Alternator - 90 AMP - 24V - 3.15" Dual Foot Mount [XT-DF-24-90-DV]