Commodore 1100 GPH 60 Series Automatic Bilge Pump - 12V [CM-60-1100B]
MSRP:
In stock
only 3 left
MPN: CM-60-1100B
SKU
CWR-106820
1100 GPH 60 Series Automatic Bilge Pump - 12V
Features:
Specifications:
  • Voltage: 12V
  • Flow Rate: 1100 GPH (Gallons Per Hour)
  • Outlet Diameter: 1-1/8 inch (29mm)
  • Current: 3.0A (Max Draw: 6.0A)
  • Wire Lead: 3 feet (1 meter), 18 AWG
  • Weight: 1.02 lbs (0.47 kg)
Why Choose the Commodore 1100 GPH Automatic Bilge Pump?
Specifications:
  • Gallons Per Hour: 1100 GPH
  • Operation: Automatic
  • Outlet Size: 1-1/8"
  • Type: Electric
  • Volts: 12v
  • Box Dimensions: 4"H x 5"W x 6"L WT: 1.3 lbs
  • UPC: 817683023079
Brochure (pdf)
UPC: 817683023079
Features:
  • Voltage: 12V
  • Weight: 1.02 lbs (0.47 kg)
  • Gallons Per Hour: 1100 GPH
  • Operation: Automatic
  • Outlet Size: 1-1/8"
  • Type: Electric
  • Volts: 12v
Brochure (pdf)
  • Voltage: 12V
  • Voltage: 12V
More Information
SKU CWR-106820
Brands Commodore
Write Your Own Review
You're reviewing:Commodore 1100 GPH 60 Series Automatic Bilge Pump - 12V [CM-60-1100B]