Commodore 2000 GPH Non-Automatic Bilge Pump - 24V [CM-A31-2000B-24V]
MSRP:
In stock
only 8 left
MPN: CM-A31-2000B-24V
SKU
CWR-106814
2000 GPH Non-Automatic Bilge Pump - 24V
Features:
Specifications:
  • Voltage: 24V
  • Flow Rate: 2000 GPH (Gallons Per Hour)
  • Outlet Diameter: 1-1/8 inch (29mm)
  • Current: 7.5A (12V) / 4.0A (24V)
  • Head: 18.04 ft (5.5m)
  • Unit Weight: 1.71 lbs (0.78 kg)
Included Components:
  • Dual-size straight fitting (1-1/8 inch)
  • Optional 90-degree angled fitting (1-1/8 inch)
  • Quick-connect wiring for hassle-free setup
Specifications:
  • Gallons Per Hour: 2000 GPH
  • Operation: Non-Automatic
  • Outlet Size: 3/4" or 1-1/8"
  • Type: Electric
  • Volts: 24v
  • Box Dimensions: 4"H x 6"W x 6"L WT: 1.9 lbs
  • UPC: 817683023239
Brochure (pdf)
UPC: 817683023239
Features:
  • Voltage: 24V
  • Head: 18.04 ft (5.5m)
Included Components:
  • Gallons Per Hour: 2000 GPH
  • Operation: Non-Automatic
  • Outlet Size: 3/4" or 1-1/8"
  • Type: Electric
  • Volts: 24v
Brochure (pdf)
  • Voltage: 24V
  • Voltage: 24V
More Information
SKU CWR-106814
Brands Commodore
Write Your Own Review
You're reviewing:Commodore 2000 GPH Non-Automatic Bilge Pump - 24V [CM-A31-2000B-24V]