Dual Pro HF Eagle ES800 Series 36V Single Lithium Charger [ES0800-36V003]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 2 left
MPN: ES0800-36V003
SKU
CWR-109396
HF Eagle ES800 Series 36V Single Lithium Charger
For Marine, Golf, Aerial, Emergency Services, Floor Scrubbers, and more.
Applications:
  • Floor Scrubbers: Rugged and Waterproof to work in any Janitorial/Industrial environment.
Features:
  • Portable and Onboard Options
  • Output: 800W - 24VDC @ 33.3A, 36VDC @ 22.48VDC, & 48VDC @ 16.7A
  • AC Universal Input (85-270 VAC 50/60HZ)
  • CAN Capable
  • PROView Link App Enabled to receive over-the-air updates and more
  • Dimensions: L10" x W7.15" x H4"
  • Weight: 11 LBS
  • Developed to be interleaved for higher output requirements
  • US Designed and Assembled
Specifications:
  • Box Dimensions: 5"H x 12"W x 14"L WT: 11.6 lbs
  • UPC: 738562003459
Quick Guide (pdf)
UPC: 738562003459
HF Eagle ES800 Series 36V Single Lithium ChargerFor Marine, Golf, Aerial, Emergency Services, Floor Scrubbers, and more. Applications:Marine: Connect to our PROView Link app to choose the right a...
Applications:
Features:
  • Portable and Onboard Options
  • CAN Capable
  • Weight: 11 LBS
  • US Designed and Assembled
Specifications:
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-109396
Brands Dual Pro
Write Your Own Review
You're reviewing:Dual Pro HF Eagle ES800 Series 36V Single Lithium Charger [ES0800-36V003]