Lectrotab XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit w/One-Touch Control - 12 x 18 [XKASL12X18A]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 2 left
MPN: XKASL12X18A
SKU
CWR-96310
XKA Aluminum Alloy Trim Tab Kit with One-Touch Control - 12 x 18
Features:
  • All Tabs sealed with a corrosive resistant epoxy coating
  • Equivalent strength to 10 gauge stainless steel
  • "No Break" polypropylene hinge tested over 300,000 cycles to a 90° bend without failure
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 12" x 18" (30 x 46 cm)
  • Boat Length - 20' to 40' (6 to 12 M)
  • Trim Tab Material - Marine grade 6005-T5 Aluminum Alloy
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Rocker Switch Dimensions (W x H) - 3" x 3" (77 x 77 mm)
  • Rocker Switch Mounting Hole Cutout (H x W) - 2.25" x 2.5" (57 to 64 mm)
  • Rocker Switch Operating Voltage - 12 or 24 V
In the Box:
  • One (1) One-Touch Control
  • Two (2) Aluminum Alloy tabs
  • Actuator Type: Electro-Mechanical
  • Construction: Aluminum Alloy
  • Box Dimensions: 2"H x 5"W x 6"L WT: 20.15 lbs
UPC:
Features:
Technical Specifications:
  • Actuator DC Voltage - 12 V
In the Box:
  • One (1) One-Touch Control
  • Two (2) Aluminum Alloy tabs
  • Construction: Aluminum Alloy
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator DC Voltage - 12 V