Lectrotab XKA Stainless Steel Trim Tab Kit w/ALC-1 Control - 9 x 12 [XKASAL9X12]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 4 left
MPN: XKASAL9X12
SKU
CWR-96287
XKA Stainless Steel Trim Tab Kit with ALC-1 Control - 9 x 12
Features:
  • Continuous rolled and pinned hinge provides added strength and eliminates the need for welding
Technical Specifications:
  • Trim Tab Size (L x W) - 9" x 12" (23 x 30 cm)
  • Boat Length - 16' to 25' (5 to 7.5 M)
  • Trim Tab Material - 12 gauge, 304 Stainless Steel
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator Stroke Length - 2.25" (57 mm)
  • Actuator Cable Length  - 23' (7 M)
  • Actuator Vertical Height - 11.875" (302 mm)
  • Control Dimensions (W x H) - 3.15" x 3.07" (80 x 77 mm)
  • Control Mounting Hole Cutout - 2" (50 mm)
  • Control Operating Voltage - 12 or 24 V
In the Box:
  • One (1) Automatic Leveling Control
  • Two (2) Stainless Steel tabs
  • Actuator Type: Electro-Mechanical
  • Construction: Stainless Steel
  • Box Dimensions: 2"H x 4"W x 6"L WT: 17.25 lbs
UPC:
Features:
Technical Specifications:
  • Actuator DC Voltage - 12 V
In the Box:
  • Two (2) Stainless Steel tabs
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
  • Actuator DC Voltage - 12 V
  • Actuator DC Voltage - 12 V