Lopolight 360-Degree Anchor Light - 2NM - Silver Housing w/FB Base [201-012-FB]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 2 left
MPN: 201-012-FB
SKU
CWR-103290
360-Degree Anchor Light - 2NM - Silver Housing with FB Base
Features:
  • Silver anodized aluminum housing
  • 0.75m cable is included
Specifications:
  • Approved To: COLREG72,EN14744,IEC 60945,IACS E10,USCG,ABS,M.E.D.,DNV,LR
  • Mounting: Horizontal
  • EAN: 5704438042735
  • Min. Feed Wire Gauge: 0.5mm2 AWG22
  • Light Color: White
  • Visibility: 2NM
  • IP rating: IP68
  • Connection: 0.75m cable
  • Current Consumption (mA @ 24VDC): 110
  • Current Consumption (mA @ 12VDC): 167
  • Dimensions Metric: Ø92.5mm x 36mm
  • Dimensions Imperial: Ø3.6" x 1.4"
  • Operating Temperature: -25 degrees C to 55 degrees C
  • Operating Voltage: 10-32VDC
  • Power Draw (W): 2
  • Vessel Size: Under 12 meters, 12-20 meters, and 20-50 meters
Specifications:
  • Housing: Silver
  • Visible Range (Miles): 2NM
  • Voltage - Input Range (Volts): 10 - 32
  • Box Dimensions: 3"H x 3"W x 3"L WT: 1.15 lbs
  • UPC: 879343042868
Quick Guide (pdf)
UPC: 879343042868
Features:
  • 0.75m cable is included
  • Mounting: Horizontal
  • EAN: 5704438042735
  • Light Color: White
  • Visibility: 2NM
  • IP rating: IP68
  • Connection: 0.75m cable
  • Operating Voltage: 10-32VDC
  • Power Draw (W): 2
  • Housing: Silver
  • Visible Range (Miles): 2NM
Quick Guide (pdf)