Lopolight 360-Degree Anchor Light w/Strobe - 2NM - Black Housing w/FB Base [201-012S-FB-B]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 2 left
MPN: 201-012S-FB-B
SKU
CWR-103295
360-Degree Anchor Light with Strobe - 2NM - Black Housing with FB Base
Features:
  • Black anodized aluminum housing
  • Mounting: Horizontal
  • EAN: 5704438042926
  • Connection: 0.75m cable
  • Current Consumption (mA @ 24VDC): 110
  • Current Consumption (mA @ 12VDC): 167
  • Dimensions Metric: Ø92.5mm x 36mm
  • Dimensions Imperial: Ø3.6" x 1.4"
  • Operating Temperature: -25 degrees C to 55 degrees C
  • Operating Voltage: 10-32VDC
  • Power Draw (W): 2.6
  • Vessel Size: Under 12 meters, 12-20 meters, and 20-50 meters
Specifications:
  • Housing: Black
  • Visible Range (Miles): 2NM
  • Voltage - Input Range (Volts): 10 - 32
  • Box Dimensions: 3"H x 4"W x 4"L WT: 1.2 lbs
Quick Guide (pdf)
UPC:
Features:
  • Mounting: Horizontal
  • EAN: 5704438042926
  • Connection: 0.75m cable
  • Operating Voltage: 10-32VDC
  • Power Draw (W): 2.6
  • Housing: Black
  • Visible Range (Miles): 2NM
Quick Guide (pdf)