Maretron Pressure Transducer - 0 to 5000 PSI [PT-0-5000PSI-01]
MSRP:
Out of stock
only 0 left
MPN: PT-0-5000PSI-01
SKU
CWR-99018
Pressure Transducer - 0 to 5000 PSI
Specifications:
  • Range: 0 to 5000 PSI (344.74 bar)
  • Accuracy: +/- 0.5% Full Scale
  • Type: Absolute (no vent tube)
Installation:
All Maretron pressure transducer assemblies are equipped with a 1/4 in. NPT male threaded fitting. Install the pressure transducer to a 1/4 in. NPT female fitting on the system or tank is to be monitored with a maximum torque of 150 in-lbs (16.95 Nm).
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 6"W x 6"L WT: 0.3 lbs
  • UPC: 873804003153
UPC: 873804003153
Notify when back in stock
Pressure Transducer - 0 to 5000 PSIThis pressure transducer is designed to connect to the NMEA 2000® network via a Maretron FPM100 Fluid Pressure Module.Specifications:Range: 0 to 5000 PSI (344.74...
Installation:
More Information
SKU CWR-99018
Brands Maretron
Write Your Own Review
You're reviewing:Maretron Pressure Transducer - 0 to 5000 PSI [PT-0-5000PSI-01]