Pacer 6" Cable Tie - Natural Color - 30-40lb Tensile Strength - 1.5" Bundle Diameter - 100 Piece Bag [CT1.5I-100]
MSRP:
In stock
only 14 left
MPN: CT1.5I-100
SKU
CWR-105112
6" Cable Tie - Natural Color - 30-40lb Tensile Strength - 1.5" Bundle Diameter - 100 Piece Bag
Features:
  • Natural: For indoor use
  • Black: For indoor or outdoor use (UV resistant)
Applications:
  • Cable ties are the most widely used and versatile bundling and harnessing material available
Compliances:
  • UL Listed, CSA
  • Flammability UL 94V-2
  • RoHS & CE compliant
Characteristics:
  • 6.6 Nylon (Nat. & UV res. Black)
  • Max. Cont. Temp. 185 °F (85 °C)
  • Min. Cont. Temp. -76 °F (-60 °C)
  • Screw Size #4 to #10
Specifications:
  • Type: Cable Ties
  • Box Dimensions: 1"H x 6"W x 9"L WT: 0.3 lbs
  • UPC: 840248216609
Brochure (pdf)
UPC: 840248216609
6" Cable Tie - Natural Color - 30-40lb Tensile Strength - 1.5" Bundle Diameter - 100 Piece BagCable ties are one of the most common wire management used today. They are found in a variety of industrie...
Features:
  • Natural: For indoor use
Applications:
Compliances:
  • UL Listed, CSA
  • Flammability UL 94V-2
  • RoHS & CE compliant
Characteristics:
  • Screw Size #4 to #10
Specifications:
  • Type: Cable Ties
Brochure (pdf)
  • Flammability UL 94V-2
  • Flammability UL 94V-2
More Information
SKU CWR-105112
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer 6" Cable Tie - Natural Color - 30-40lb Tensile Strength - 1.5" Bundle Diameter - 100 Piece Bag [CT1.5I-100]