Pacer Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL2-16MM-10]
MSRP:
In stock
only 8 left
MPN: TFRL2-16MM-10
SKU
CWR-102756
Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 2
  • Insulation Color: Beige
  • Ferrule Length: 16mm (0.63 in.)
  • Stripping Length: 18mm (0.75 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 5"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215282
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215282
Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and ...
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 2
  • Insulation Color: Beige
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102756
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL2-16MM-10]