Pacer Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL10-12MM-25]
MSRP:
In stock
only 4 left
MPN: TFRL10-12MM-25
SKU
CWR-102751
Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 10
  • Insulation Color: Black
  • Ferrule Length: 12mm (0.47 in.)
  • Stripping Length: 14mm (0.59 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 5"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215688
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215688
Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and...
Features:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 10
  • Insulation Color: Black
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102751
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL10-12MM-25]