Pacer Blue 14 AWG Wire Ferrule - 8mm Length - 25 Pack [TFRL14-8MM-25]
only 0 left
MPN: TFRL14-8MM-25
SKU
CWR-102749
Blue 14 AWG Wire Ferrule - 8mm Length - 25 Pack
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 14
  • Insulation Color: Blue
  • Ferrule Length: 8mm (0.31 in.)
  • Stripping Length: 10mm (0.39 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 6"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215664
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215664
Notify when back in stock
Blue 14 AWG Wire Ferrule - 8mm Length - 25 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and t...
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 14
  • Insulation Color: Blue
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102749
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Blue 14 AWG Wire Ferrule - 8mm Length - 25 Pack [TFRL14-8MM-25]