Pacer Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL4-16MM-10]
MSRP:
In stock
only 5 left
MPN: TFRL4-16MM-10
SKU
CWR-102754
Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 4
  • Insulation Color: Brown
  • Ferrule Length: 16mm (0.63 in.)
  • Stripping Length: 18mm (0.75 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 6"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215701
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215701
Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and ...
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 4
  • Insulation Color: Brown
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102754
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL4-16MM-10]