Pacer Green 6 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack [TFRL6-12MM-10]
MSRP:
Out of stock
only 0 left
MPN: TFRL6-12MM-10
SKU
CWR-102753
Green 6 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 6
  • Insulation Color: Green
  • Ferrule Length: 12mm (0.47 in.)
  • Stripping Length: 14mm (0.59 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 6"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215695
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215695
Notify when back in stock
Green 6 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and ...
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 6
  • Insulation Color: Green
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102753
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Green 6 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack [TFRL6-12MM-10]