Pacer Grey 12 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL12-10MM-25]
MSRP:
Out of stock
only 0 left
MPN: TFRL12-10MM-25
SKU
CWR-102750
Grey 12 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 12
  • Insulation Color: Grey
  • Ferrule Length: 10mm (0.39 in.)
  • Stripping Length: 12mm (0.47 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 6"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215671
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215671
Notify when back in stock
Grey 12 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and ...
Features:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 12
  • Insulation Color: Grey
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102750
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Grey 12 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL12-10MM-25]