Pacer Ivory 8 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack [TFRL8-12MM-10]
MSRP:
In stock
only 4 left
MPN: TFRL8-12MM-10
SKU
CWR-102752
Ivory 8 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 8
  • Insulation Color: Ivory
  • Ferrule Length: 12mm (0.47 in.)
  • Stripping Length: 14mm (0.59 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 1"H x 3"W x 6"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 840248215275
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215275
Ivory 8 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and ...
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 8
  • Insulation Color: Ivory
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102752
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Ivory 8 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack [TFRL8-12MM-10]