Pacer Yellow 18 AWG Wire Ferrule - 6mm Length - 25 Pack [TFRL18-6MM-25]
MSRP:
In stock
only 4 left
MPN: TFRL18-6MM-25
SKU
CWR-102747
Yellow 18 AWG Wire Ferrule - 6mm Length - 25 Pack
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 18
  • Insulation Color: Yellow
  • Ferrule Length: 6mm (0.24 in.)
  • Stripping Length: 8mm (0.31 in.)
Specifications:
  • Box Dimensions: 0"H x 2"W x 4"L WT: 0.25 lbs
  • UPC: 840248215640
Quick Guide (pdf)
UPC: 840248215640
Yellow 18 AWG Wire Ferrule - 6mm Length - 25 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and...
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 18
  • Insulation Color: Yellow
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102747
Brands Pacer
Write Your Own Review
You're reviewing:Pacer Yellow 18 AWG Wire Ferrule - 6mm Length - 25 Pack [TFRL18-6MM-25]