Scanstrut Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal f/Cables 4-9mm [DS-LP-21A-BLK]
MSRP:
In stock
only 21 left
MPN: DS-LP-21A-BLK
SKU
CWR-102143
Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal for Cables 4-9mm
The DS-LP-21A-BLK Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 4–9 mm (0.15"–0.35") and connectors up to Ø21mm (0.82"), ensuring a seamless and impact-resistant solution.
Premium Construction
Low-Profile Design
Watertight Installation
Effortless and Repeat Installations
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • Designed for 4–9mm cables (0.15"–0.35")
  • UV Resistant
  • Constructed from marine-grade aluminum
  • No messy sealant, ensuring a tidy finish
  • Simplified installation that saves you time and effort
  • Guaranteed 100% watertight seal
  • Perfect for solar panels, light bars, rooftop electronics, and more
  • Each cable seal can be pocketed inside a hole made from a hole saw
Specifications:
  • Type: Deck Seal
  • Box Dimensions: 1"H x 4"W x 9"L WT: 0.3 lbs
  • UPC: 5060114798601
Quick Guide (pdf)
UPC: 5060114798601
Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal for Cables 4-9mmThe DS-LP-21A-BLK Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 4–9 mm (0.15"–0.35") a...
Premium Construction
Low-Profile Design
Watertight Installation
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • UV Resistant
Specifications:
  • Type: Deck Seal
Quick Guide (pdf)