Scanstrut Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal f/Cables 9-14mm Connectors Up to 21mm [DS-LP-21B-BLK]
MSRP:
In stock
only 3 left
MPN: DS-LP-21B-BLK
SKU
CWR-102150
Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal for Cables 9-14mm & Connectors Up to Ø21mm
The DS-LP-21B-BLK Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 9–14 mm (0.3–0.5") and connectors up to Ø21mm (0.83"), ensuring a seamless and impact-resistant solution.
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • Designed for 9-14mm cables (0.35"–0.55")
  • UV Resistant
  • Constructed from marine-grade aluminium
  • No messy sealant, ensuring a tidy finish
  • Simplified installation that saves you time and effort
  • Guaranteed 100% watertight seal
  • Type: Deck Seal
  • Box Dimensions: 1"H x 4"W x 9"L WT: 0.25 lbs
  • UPC: 5060114798779
Quick Guide (pdf)
UPC: 5060114798779
Features:
  • The cable seal is black
  • IP68 Waterproof
  • UV Resistant
  • Type: Deck Seal
Quick Guide (pdf)
More Information
SKU CWR-102150
Brands Scanstrut
Write Your Own Review
You're reviewing:Scanstrut Black Anodized Aluminum Low-Profile Cable Seal f/Cables 9-14mm Connectors Up to 21mm [DS-LP-21B-BLK]