Scanstrut Horizontal Double Cable Seal - Black [DS-HD10-BLK]
MSRP:
In stock
only 14 left
MPN: DS-HD10-BLK
SKU
CWR-97746
Horizontal Double Cable Seal - Black
Features:
  • Designed for two cables
  • IP68 watertight seal
  • Compact footprint - just 66.5mm (2.61”) W / 75.1mm (2.95”) L / 28.5 mm (1.12”) H
  • Easy-fit cable routing that cuts down your installation time through wood, metal, and GRP
  • Black high-impact plastic
  • Includes 316 stainless steel fixings and a waterproof 3M gasket
  • The low-profile construction is impact-resistant and provides extra protection from water
  • The materials have been selected to be UV- stable and hard-wearing
  • No messy sealant on bungs
Install 2 cables – select any combination:
  • 6mm x 2
  • 7mm x 2
  • 8mm x 2
  • 9mm x 2
  • 10mm x 2
  • Blank x 2
Specifications:
  • Type: Deck Seal
  • Box Dimensions: 1"H x 4"W x 9"L WT: 0.4 lbs
  • UPC: 5060114798243
Brochure (pdf)
UPC: 5060114798243
Features:
  • Designed for two cables
  • IP68 watertight seal
  • Black high-impact plastic
  • No messy sealant on bungs
  • 6mm x 2
  • 7mm x 2
  • 8mm x 2
  • 9mm x 2
  • 10mm x 2
  • Blank x 2
Specifications:
  • Type: Deck Seal
Brochure (pdf)
  • 6mm x 2
  • 7mm x 2
  • 8mm x 2
  • 9mm x 2
  • 10mm x 2
  • 6mm x 2
  • 7mm x 2
  • 8mm x 2
  • 9mm x 2
  • 10mm x 2