Scanstrut SS Low-Profile Cable Seal f/Cables 4-9mm [DS-LP-21A-S]
MSRP:
In stock
only 6 left
MPN: DS-LP-21A-S
SKU
CWR-102144
Stainless Steel Low-Profile Cable Seal for Cables 4-9mm
The DS-LP-21A-S Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 4–9 mm (0.15"–0.35") and connectors up to Ø21mm (0.82"), ensuring a seamless and impact-resistant solution.
  • IP68 Waterproof
  • Designed for 4–9mm cables (0.15"–0.35")
  • UV Resistant
  • Constructed from marine-grade 316 stainless steel
  • No messy sealant, ensuring a tidy finish
  • Simplified installation that saves you time and effort
  • Guaranteed 100% watertight seal
  • Type: Deck Seal
  • Box Dimensions: 1"H x 4"W x 9"L WT: 0.45 lbs
  • UPC: 5060114798618
Quick Guide (pdf)
UPC: 5060114798618
Stainless Steel Low-Profile Cable Seal for Cables 4-9mmThe DS-LP-21A-S Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 4–9 mm (0.15"–0.35") and co...
  • IP68 Waterproof
  • UV Resistant
  • Type: Deck Seal
Quick Guide (pdf)