Shadow-Caster Color Caster Extended Multi-Color Underwater Light - 10 Lead Wire [SCM-10-EXT-CC-20]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 7 left
MPN: SCM-10-EXT-CC-20
SKU
CWR-86323
Color Caster Extended Multi-Color Underwater Light - 10' Lead Wire
Features:
  • Tough, polycarbonate lens
  • Passivated stainless steel 316 material provides a durable corrosion resistant housing
  • Transient surge and reverse polarity protection — dramatically prolongs unit life
  • Thermal throttling technology —enables safe operation even out of water
Specifications:
  • Up to 3,750 lumens
  • 120 degree beam angle
  • 42 watts power draw
  • 3.5 amps operating current draw @ 12 volts
  • 10-30 volts input
  • 10” (254 mm) x 2.4” (61mm) x 0.5” (13mm)
  • IP68 fully submersible waterproof design
  • 10 RGBW LEDs
Includes:
  • Lighting unit
  • 10’ (6 m) submersible-grade cable
  • 2 SS316 1” #8 PH screws
  • Standard 2 year warranty
Specifications:
  • Box Dimensions: 5"H x 5"W x 14"L WT: 2.15 lbs
  • UPC: 8557260059344
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
UPC: 8557260059344
Features:
  • Tough, polycarbonate lens
  • Up to 3,750 lumens
  • 120 degree beam angle
  • 42 watts power draw
  • 10-30 volts input
  • 10 RGBW LEDs
Includes:
  • Lighting unit
  • 2 SS316 1” #8 PH screws
  • Standard 2 year warranty
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
  • 2 SS316 1” #8 PH screws
  • 2 SS316 1” #8 PH screws