Veratron Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM [A2C1747250001]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
Out of stock
only 0 left
MPN: A2C1747250001
SKU
CWR-82759
Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM
Deep-Pipe Level Sensor is ideal for usage in fuel tanks. Its 38 mm diameter vertical tube contains a float inside, which measures a level of the liquid. Small holes at the top and bottom of the tube act as a baffle to fuel sloshing around in the fuel tank, so the float position remains stable at any sea state.
Sensors are made in various lengths starting at 150 mm increasing to 1200 mm – please ensure that the length chosen is at least 4 mm from the base of the fuel tank once fitted.
Features:
  • Tubular Sensor Stainless Steel
  • Suitable for Fuel (Oi -Petroleum-Diesel-Gasoline) and Water
  • Length: 500 mm
Technical Specifications:
  • TE Superseal Connector 2-Pole IP67
  • Operating Temp.: -25°C to 65°C or -13°F to 149°F
  • Operating Voltage: 6 to 24 VDC
  • Compensation chamber
  • Flange: 5-Hole SAE Flange 54mm PA66 GF30
  • Wiring harness with length of 200 mm
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM
  • IP67 protection rating
  • Communication: Analog
In the Box:
  • Deep-Pipe Level Sensor
  • Installation Kit
  • Safety Instructions
  • Installation Instructions
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Color: Silver
  • Box Dimensions: 4"H x 4"W x 30"L WT: 2 lbs
  • UPC: 7640178726130
UPC: 7640178726130
Notify when back in stock
Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHMDeep-Pipe Level Sensor is ideal for usage in fuel tanks. Its 38 mm diameter vertical tube contains a float inside, which measures a level of the liquid. S...
Features:
  • Length: 500 mm
Technical Specifications:
  • Compensation chamber
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM
  • IP67 protection rating
  • Communication: Analog
In the Box:
  • Deep-Pipe Level Sensor
  • Installation Kit
  • Safety Instructions
  • Installation Instructions
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Color: Silver
  • Length: 500 mm
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM
  • Length: 500 mm
  • Signal ranges: 240 to 33 OHM
More Information
SKU CWR-82759
Brands Veratron
Write Your Own Review
You're reviewing:Veratron Deep-Pipe Level Sender - 500mm - 240 to 33 OHM [A2C1747250001]