Victron Orion-Tr Smart DC-DC Charger Isolated 48/12 20A (240W) [ORI481224120]
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later. What's this?
In stock
only 11 left
MPN: ORI481224120
SKU
CWR-109720
Orion-Tr Smart DC-DC Charger Isolated 48/12 20A (240W)
The Orion-Tr Smart charger can be used in 12V, 24V, or 48V systems and is suitable for both lead acid and lithium batteries. Models are available up to 400W, and unlimited multiple units can be connected in parallel to increase output power.
Suitable for high temperatures up to 55°C with a full rated output up to 40°C.
Features:
  • High temperature protected - The output current will reduce at high ambient temperature.
  • IP43 protection - When installed with the screw terminals oriented downwards.
  • Screw terminals - No special tools are needed for installation.
  • Input fuse (not replaceable) - On 12 V and 24 V input models only.
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 48v
  • Charger Output - Amps: 20a
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 4"H x 6"W x 8"L WT: 2.8 lbs
  • UPC: 8719076066149
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
UPC: 8719076066149
Orion-Tr Smart DC-DC Charger Isolated 48/12 20A (240W)The Orion-Tr Smart DC-DC charger is an adaptive 3-stage charger (bulk – absorption – float) designed for dual-battery systems, such as...
Features:
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 48v
  • Charger Output - Amps: 20a
  • Charger Output Voltage: 12v
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
More Information
SKU CWR-109720
Brands Victron Energy
Write Your Own Review
You're reviewing:Victron Orion-Tr Smart DC-DC Charger Isolated 48/12 20A (240W) [ORI481224120]